Op 31 mei en 7 juni werden de landelijke finales van de internationale Chinese Bridge Competition gehouden. Tijdens de Nederlandse finales demonstreerden middelbare scholieren en universitaire en hbo-studenten in het Wereldmuseum in Rotterdam, en leerlingen van het basisonderwijs bij de Chinese school in Delft hun Chinese taalvaardigheid en kennis van de Chinese cultuur.
Van oudsher is universiteit Leiden de plaats om Chinese talen en culturen te bestuderen, en op steeds meer middelbare scholen wordt Chinees als keuzevak aangeboden. Sinds het schooljaar 2015-2016 is Chinese taal en cultuur zelfs een officieel eindexamenvak. Leerlingen van de basisschool kunnen al sinds de jaren tachtig Chinees leren op een van de vele Chinese weekendscholen in Nederland, maar tegenwoordig zijn er bijvoorbeeld ook plusklassen die een korte cursus Chinees aanbieden.

Leeuwendans
De deelnemers in de oudere leeftijdscategorieën bereidden zich tijdens een zogenaamd ‘onderdompelingsweekend’ in Rotterdam voor op de finale. Op zaterdagochtend was er een interactieve taalworkshop, en na een (uiteraard) Chinese lunch voerde een speurtocht iedereen naar Chinatown, waar de kandidaten samen een aantal creatieve en culturele opdrachten moesten uitvoeren. Op zondag begon de finaledag met een geweldige leeuwendans van Mok’s Lions Rotterdam. Vermeldingswaardig is dat zowel de leeuwendansers als de percussionisten van het team allemaal meisjes waren. Halverwege het programma was er ook een schitterend optreden van leden van NL Hanfu Society, die in traditionele Chinese klederdracht gekleed beroemde Chinese sterke vrouwen uit zes verschillende dynastieën uitbeeldden.

Hanfu
Bij de studenten was het thema “One World, One Family” en bij de middelbare studenten “Fligh High with Chinese.” De taalvaardigheid van de deelnemers was dit jaar zeer goed, het lijkt wel of het taalniveau ieder jaar hoger wordt. Winnaars van de eerste prijs waren Rosalie bij de studenten en Irene bij de middelbare scholieren, zij mogen Nederland vertegenwoordigen bij de wereldfinale in China. Het is te hopen en te verwachten dat zij ook daar hoge ogen zullen gooien!

winnares Rosalie
In Delft deden meer dan twintig leerlingen van de basisschool in twee leeftijdscategorieën mee aan de Chinese Bridge Competition. Deelnemers moesten onder andere in het Chinees antwoord geven op vragen van de quizmaster, een aantal typisch Chinese voorwerpen benoemen en Chinese tongbrekers zoals de Chinese versie van “de kat krabt de krullen van de trap” uitspreken. Daarnaast kreeg iedere deelnemer de gelegenheid om een speciale vaardigheid te demonstreren, door bijvoorbeeld een liedje te zingen, te dansen, viool te spelen of een voetbal hoog te houden. Aan het eind van de competitie werden er winnaars aangewezen in de categorieën 6-9 jaar en 10-12 jaar, maar eigenlijk zijn alle deelnemers winnaars: ze spreken allemaal niet alleen heel goed Chinees, maar durven ook nog eens op een groot podium te stappen om hun talent te laten zien. Na afloop van de prijsuitreiking konden alle deelnemers en hun meegekomen broertjes, zusjes en ouders ook nog meedoen aan acht verschillende workshops, zoals Chinese kalligrafie, papierknippen, waaier schilderen en suikerschilderen.

Chinese Bridge Competition basisschool




Andere afbeeldingen

